Co powinno być dla rodzica sygnałem, że z dzieckiem należy udać się do okulisty? Jak wybrać odpowiednie okulary dla dzieci? I wreszcie, co zrobić, żeby dziecko chciało je nosić? Przeczytaj poniżej i przekonaj się, że dziecko w okularach to nie koniec świata, choć spora zmiana.

Czy moje dziecko niedowidzi?

Pierwszym sygnałem tego, że dziecko może mieć kłopot ze wzrokiem jest to, że mruży oczy i je pociera. Czasem zdarza się, że dzieci podchodzą bliżej telewizora (dziś już rzadziej, bo telewizory są naprawdę wielkie) albo zbliżają twarz do oglądanej książeczki. Przy nadwzroczności mogą nienaturalnie wyginać głowę, by znaleźć dobry kąt patrzenia.

Dzieci, które mają kłopoty ze wzrokiem często nie lubią rysować, kolorować i układać puzzli. Mogą również skarżyć się na ból głowy i być rozkojarzone.

Starsze dzieci mogą mieć problem z pisaniem liter równo w linijce lub mylą litery podczas czytania.

Jak wybrać okulary dla dzieci?

Okulary dla dziecka muszą być naprawdę trwałe. Z jednej strony zależy nam na tym, by były na tyle wygodne, że dziecko zapomni o tym, że je ma. Z drugiej zaś lepiej, żeby jednak o nich pamiętało, by nie oddawać ich do naprawy zbyt często.

Oprawki powinny być wykonane z elastycznego tworzywa, które jest odporne na złamania. Muszą być też dopasowane do wielkości głowy i rozstawu oczu. Z uwagi na to, że dzieci szybko rosną, po dwóch latach oprawki trzeba wymienić na większe. Ważne jest też dopasowanie oprawek do noska – jeśli podczas zabawy, czy biegania okulary będą się zsuwać, dziecku będzie niewygodnie.

Nie bez znaczenia jest też to, że okulary muszą się dziecku podobać. Rodzic może nie być zachwycony neonowymi oprawkami swojego kilkulatka, ale lepiej powstrzymać się od uwag i pozwolić dziecku samodzielnie zdecydować.

Dziecko w każdych oprawkach będzie wyglądać pięknie i nie trzeba się przejmować tym, że nie są dopasowane kolorystycznie do włosów albo kształtem do owalu twarzy. Dziecko musi mieć wybór, ale… nie za duży.

Wybierając oprawki, warto pokazać dziecku maksymalnie trzy, cztery modele. W innym wypadku będzie mu trudno się zdecydować i zamiast się skupić na wyborze, zacznie się frustrować.

Co zrobić, by dziecko chciało nosić okulary?

Na początku trzeba będzie dziecku przypominać o noszeniu okularów. Warto poprosić w szkole lub przedszkolu nauczyciela, by również zwracał na to uwagę.

Dziś już nikt nie śmieje się z okularników, jak miało to miejsce w latach dziewięćdziesiątych. Okulary są powszechne i jeśli będą wygodne i ładne (pamiętaj: zdaniem dziecka, nie twoim), na pewno dziecko będzie je nosić.