Okulary służą do leczenia wad wzroku, aby spełniały one swoją funkcję, muszą być odpowiednio dobrane i wygodne. Okulary dobierane są po przeprowadzeniu odpowiednich badań wzroku i konsultacji ze specjalistą. Należy pamiętać, że źle dobrane okulary mogą jedynie pogorszyć wadę wzroku.

Co to są okulary fotochromowe?

Okulary tego rodzaju to najpopularniejsze okulary korekcyjne, które chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, słońcem oraz światłem niebieskim, jakie płynie, np. z ekranu komputer lub telefonu.

Okulary fotochromowe charakteryzuje zdolność dopasowania się do ostrości światła i dzięki temu pozwalają one na ochronę oczu w każdych warunkach.

Działanie okularów fotochromowych

Okulary fotochromowe są bardzo popularne u osób aktywnych fizycznie oraz zawodowych sportowców

Okulary fotochromowe składają się z miliardów pigmentów, które zmieniają swoje położenie pod wpływem mocy światła. Pigmenty w stanie spoczynku nie zatrzymują światła, natomiast w czasie ruchu pigmenty ograniczają ilość światła, jaką przechodzi przez szkło.

Ruchy pigmentów powodują, że szkła w okularach fotochromowych zmieniają kolor i mogą mieć barwę żółtą, brązową, szarą, szarozieloną lub zieloną.

Wyróżnić można następujące etapy działania okularów fotochromowych:

  • brak aktywacji – w tym etapie pigmenty są w stanie spoczynku i najczęściej dzieje się tak w pomieszczeniach gdzie nie ma promieniowania UV. W czasie tego etapu okulary są bezbarwne,
  • zerwanie wiązań – w drugim etapie następuje rozerwanie się wiązań pigmentów, co spowodowane jest promieniowaniem. W czasie zerwania cząsteczki wprawiane są w ruch i szkło ulega przyciemnieniu,
  • absorpcja światła – to ostatni etap, podczas którego szkła okularów ciemnieją i chronią oczy. Stan absorpcji utrzymuje się na szkłach do czasu podwyższenia się temperatury.

Kto używa okularów fotochromowych?

Okulary fotochromowe są bardzo popularne u osób aktywnych fizycznie oraz zawodowych sportowców. Są one świetnym wyborem ze względu na to, że fotochromy chronią oczy w różnych warunkach, a co za tym idzie, sportowcy mogą osiągać dobre wyniki zarówno w słoneczne, jak i pochmurne dni.

Okulary fotochromowe są także świetną alternatywą dla osób używających tradycyjnych modeli. Fotochromy bardzo dobrze sprawdzają się także podczas jazdy samochodem, rowerem lub motorem, ponieważ chronią oczy przed oślepiającym światłem i wpływają na bezpieczeństwo użytkowników drogi.

Cena okularów fotochromowych waha się w granicach od 500 do 800 zł. Na cenę wpływ ma nazwa producenta oraz to, czy użytkownik wymienia tylko szkła, czy dobiera sobie także nowe oprawki.