Pierwsza wzmianka o wynalazku, który jest  jak najbardziej zbliżony do współczesnych okularów przeciwsłonecznych, znajduje się u starożytnych Egipcjan. Wtedy tylko zamożni ludzie mogli sobie pozwolić na taką ochronę oczu. Dziś mamy możliwość wyboru pasujących do nas modeli z ogromnego asortymentu, a okulary będą różnić się kształtem, rozmiarem, wzornictwem, rodzajem oprawek, ceną i materiałami do wykonania. Na co zwrócić uwagę wybierając okulary do noszenia na co dzień?

Kryteria wyboru okularów przeciwsłonecznych

Okulary Dior od Eyewear24 należy wybierać nie tylko pod kątem mody czy stylu ubioru, wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane. Ich głównym celem jest ochrona przed szkodliwym dla oczu promieniowaniem UV, zachowanie ostrości wzroku oraz zmniejszenie dyskomfortu spowodowanego długotrwałym przebywaniem na słońcu. W związku z tym uporządkujemy kryteria wyboru w kolejności priorytetów w następujący sposób:

  • rodzaj i wykonanie soczewki okularów
  • rodzaj powłoki soczewki, zapewniającej ich przepuszczalność światła
  • jakość i konstrukcja oprawek
  • kształt twarzy przyszłego właściciela okularów.

Rozważmy osobno najważniejsze parametry.

Typ soczewki

Poniżej przedstawiam najpopularniejsze materiały do produkcji soczewek.

Szkło mineralne – ma doskonałe właściwości optyczne, ale jednocześnie jest dość kruche i ciężkie.

Plastik – ma dobre właściwości optyczne.


Poliwęglan jest materiałem odpornym na uderzenia, łatwym w produkcji, ale łatwo pękającym pod wpływem naprężeń mechanicznych i mającym przeciętne właściwości optyczne.

Trivex jest odporny na uderzenia, ma dobre właściwości optyczne, jest trudny w produkcji.

Poliamid jest materiałem odpornym na uderzenia i lekkim, łatwym w produkcji. Wśród wad – krystalizuje pod ciśnieniem.

Tworzywa sztuczne o wysokim współczynniku załamania światła to trwały materiał, z którego można wykonać bardzo cienkie soczewki, wadą jest długi proces produkcji.

W praktyce długi proces produkcyjny zwykle nie oznacza najniższych kosztów soczewek, a co za tym idzie samych okularów przeciwsłonecznych. Najtańszym materiałem jest plastik, a najpopularniejszym wśród producentów i kupujących jest szkło mineralne.

Okulary przeciwsłoneczne – zarówno z kolorowymi, jak i przezroczystymi soczewkami – są zaprojektowane tak, aby kontrolować ilość światła docierającego do siatkówki. Istnieje kilka technologii, które zmieniają charakterystykę przepuszczania światła przez soczewki.

Teraz już wiecie znacznie więcej o okularach przeciwsłonecznych i procesie ich produkcji.